Strækningen er på 16 km.

Foreningen af Danske Santiagopilgrimme har ikke fået tilladelse fra Kolding Kommune til at afmærke strækningen mellem Kolding og Lunderskov. Vi er to medlemmer – Jeanette Hounsgaard & Palle Olesen – i Stigruppen i det sydlige område af Jylland, som derfor har gået strækningen og udarbejdet en beskrivelse med billeder for at du nemmere kan finde vej til Lunderskov. Alle billederne i beskrivelsen har vi selv taget og vi har fulgt Den Danske Pilgrimsrute som vist i app’en ’AllTrails’.

Når du står foran Kolding Station og ser op mod venstre, kan du se toppen af Koldinghus. Gå mod Koldinghus.

Når du kommer til Koldinghus, gå op ad stien til venstre til Staldgården. Gå igennem Staldgården og nyd synet af Koldinghus foran dig.

Gå højre om Koldinghus med slottet på den ene side og Slotssøen på den anden. Når du er ca. ¾ rundt om slottet, møder du en trappe til højre. Den skal du ned ad. Du skal ikke fortsætte ad Hyrdestræde, men gå til venstre ind over parkeringspladsen.

I bagerste hjørne af parkeringspladsen er der en trappe, som du skal du op ad. Efter trappen følger du stien mellem bygningerne til Sct. Nicolai Kirke. Kryds Adelgade ned ad Nicolai Plads, forbi kirken, som er et besøg værd. Fortsæt ad Bredgade og gå over Kolding Å.

Umiddelbart efter åen skal du dreje til højre ad stien, som er mærket med en grå kløver. Du følger stien langs åen og krydser gaden Divelshul. Stien fortsætter på den anden side til du når Vestre Ringgade, som er en større vej (lyskurv).

Du fortsætter lige over Vestre Ringgade og følger fortsat stien afmærket med den grå kløver. På et tidspunkt deler stien sig. Der er ingen afmærkning, men du skal holde til venstre. Du går mod Harteværket.

På et tidspunkt kommer en sti mod højre. Her skal du træffe et valg om du vil fortsætte lige ud eller dreje af mod højre. Hvis du går lige ud, vil underlaget og naturen være meget det samme.

Hvis du drejer af, vil du gå gennem et vådområde, hvor stien afløses af en træbelagt sti (beklædt med hønsenet) og en sti gennem græs. Vi vil anbefale dig det sidste, da naturoplevelsen er en hel anden.

Drejer du til højre, krydser du Kolding Å.

Kort efter skal du dreje mod venstre ind ad en lille sti.

Stien er ikke afmærket, kun med en rød kløver. Den skal du ikke følge, men dreje til venstre. Langs stien finder du igen afmærkninger med den grå kløver.

Du passerer et grønt område og når til Stadionvej/Alpevej. Du skal mod venstre hen ad Alpevej. Du går på fortov gennem et boligområde og møder på et tidspunkt et skilt til venstre mod Harteværket.

Du følger vejen ned til Harteværket, som er åbent for offentligheden og her finder du toilet, vand og borde/bænkesæt til et hvil og måske din madpakke.

Selve værket er dog også et besøg værd.

Når du er klar til at fortsætte, skal du op ad den asfalterede vej til højre for Harteværket. Nyd det smukke anlæg og de røde rør, som førte vand til værket. Vejen er mærket med den grå kløver og du finder også et andet mærke, som du skal følge videre frem – en rød cirkel på sort baggrund og med teksten ’Hartesløjfen’.

Hartesløjfen’ tilbyder vandringer på 2-12 km, hvor du starter og ender ved Harteværket. Dem kan vi godt anbefale til en senere vandring.

Snup dig en pjece ved Harteværket, inden du bryder op.

Når du står på toppen af trappen, skal du dreje ad stien til venstre.

Du følger stien til du rammer Esbjerg Landevej (191). Det første stykke er på fortov og på en sti, som ligger lidt væk fra landevejen. Stien stopper dog kort efter og nu begynder der en ca. 5 km vandring langs Esbjerg Landevej. Det eneste gode der er at sige, er at vandringen ender på et tidspunkt og langt det meste af den tunge trafik kører på motorvejen til Esbjerg, som løber parallelt med landevejen.

Du møder en rundkørsel på Esbjerg Landevej. Her skal du holde til venstre ad Rolles Møllevej. På standeren med trafikskilte og en efterfølgende stander møder du afmærkning med den gule muslingeskal, som leder dig i den rigtige retning. Rolles Møllevej er en asfalteret bivej med meget lidt – nærmest ingen – trafik. Smukt var det tilmed i august. Du følger Rolles Møllevej, som flyder over i Jernbanegade og når Lunderskov Station. Der er både bus og tog mod Kolding eller Vejen/Esbjerg, men ingen toiletter. Der er indkøbsmuligheder, men ingen muligheder for overnatning i selve Lunderskov.

Print rutebeskrivelsen Kolding – Lunderskov

Du kan printe rutebeskrivelsen fra en PDF-fil her.

Får du brug for hjælp med ruten, kan du kontakte Jeanette Hounsgaard på telefon 22 52 32 10.